بخش رادیولوژی بیمارستان شهدای سروستان جهت رادیو گرافی از قسمت های مختلف بدن مجهز به دستگاههای ge599ma  و پرتابل 100ma وسیستم ظهور وثبوت اتوماتیک فیلم ، توسط کادر مجرب در خدمت مراجعه کنندگان محترم می باشد.

رادیو گرافی هایی که در این بخش انجام می پذیرد :

  • اندامهای فوقانی  شامل:

دست و انگشتان - اولین مفصل مچی- کفی - مفصل مچ دست - ساعد- مفصل آرنج- بازو - مفصل شانه- استخوان کتف- ترقوه - قفسه سینه

  • اندامهای تحتانی

پا - انگشتان- مفصل مچ پا - ساق پا - مفصل زانو- ران- مفصل ران- لگن-

و همچنین رادیو گرافی مهرهای گردن رادیو گرافی رنگی، ساده  مهرهای پشتی کمری و شکم انجام می گیرد.

  • نکاتی درباره رایولوژی

همگام با گسترش و پیشرفت علم پزشکی در جامعه ایران ، حرفه رادیولوژی نیز گامهای سریعی به سوی تکامل برداشته است .

با توجه به استفاده های پزشکی از اشعه ایکس (x) ما باید با مزایا و معایب این پرتو آشنا باشیم در بسیاری از موارد ، خطر استفاده از اشعه (x) در مقایسه با مزایایی آن بسیار کمتر است . آزمایشاتی مثل رادیو گرافی روتین از ریه و رادیو گرافی از ریه قبل از استخدام سلامت و دیدن توده های سلی در ریه از مواردی هستند که فایده های اشعه ایکس را محرز    می کند.

  • رادیو گرافی بیماران حامله

در طول دو ماه اول حاملگی بیشترین خطر بروز بیماریهای مادرزادی در جنین وجود دارد.متاسفانه این زمانی است که مادران اغلب از حاملگی خود بی خبر هستند . کارشناس باید  بداند امکان حاملگی بیماران زن بین سنین  یازده تا پنجاه سال وجود دارد . سوال کردن از تاریخ قاعدگی او می تواند از وجود حاملگی در بیماران خبر بدهد.

بطور کلی رادیو گرافی در مورد بیماران حامله باید زملنی که مزایا ی آن خیلی بیشتر از معایب آن باشد صورت گیرد.

 

 

راديوگرافي و راديوسکوپي

راديوگرافي، عکسبرداري از بدن با پرتوهاي ايکس و راديوسکوپي مشاهده مستقيم بدن با آن پرتوها است. در عکاسي معمولي از نوري که از چيزها بازتابش مي شود و بر فيلم عکاسي اثر مي کند، استفاده مي شود؛ در صورتي که در راديوگرافي پرتوهايي به کار مي برند که از بدن مي گذرند.

پرتوهاي ايکس را نخستين بار، «ويلهلم کنراد رنتيگن»، استاد فيزيک دانشگاه ورتسبورگ آلمان در سال 1895 ميلادي کشف کرد. اين کشف بسيار شگفت انگيز بود و خبر آن با سرعت در روزنامه هاي جهان منتشر شد. جالب است که رنتيگن بر روي پرتوهاي کاتدي کار مي کرد و به طور اتفاقي متوجه شد که وقتي اين پرتوها که همان الکترون هاي سريع هستند به مواد سخت و فلزات سنگين برخورد مي کنند، پرتوهاي ناشناخته يي توليد مي شود. او اين پرتوها را پرتو ايکس به معني مجهول ناميد. پرتوهاي ايکس قدرت نفوذ و عبور بسيار زيادي دارند. به آساني از کاغذ، مقوا، چوب، گوشت و حتي فلزهاي سبک مانند آلومينيوم مي گذرند، ليکن فلزهاي سنگين مانند سرب مانع عبور آنها مي شود. اشعه ايکس از استخوان هاي بدن که از مواد سنگين تشکيل شده اند عبور نمي کند، در صورتي که از گوشت بدن به آساني مي گذرند. همين خاصيت سبب شده که آن را براي عکسبرداري از استخوان هاي بدن به کار برند و محل شکستگي استخوان ها را مشخص کنند. براي عکسبرداري از روده و معده هم از پرتوهاي ايکس استفاده مي شود، ليکن براي اين کار ابتدا به شخص مايعاتي مانند سولفات باريوم مي خورانند تا پوشش کدري اطراف روده و معده را بپوشاند و سپس راديوگرافي صورت مي دهند . کشف پرتوهاي ايکس به وسيله «رنتيگن» سرآغاز فعاليت هاي دانشمنداني مانند «تامسون»، «بور»، «رادرفورد»، «ماري کوري»، «پي ير کوري»، «بارکلا» و بسياري ديگر شد، به طوري که نه فقط چگونگي توليد، تابش و اثرهاي پرتو ايکس و گاما و نور شناخته شد، بلکه خود اشعه ايکس نيز يکي از ابزارهاي شناخت درون ماده شد و انسان را با جهان بي نهايت کوچک ها آشنا کرد و انرژي عظيم اتمي را در اختيار بشر قرار داد.
پرتوهاي ايکس در پزشکي و بهداشت براي پيشگيري، تشخيص و درمان به کار مي رود، به طوري که در فناوري هاي مربوطه يکي از ابزارهاي اساسي است..

 

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1386-8-6 11:51        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ